Sain valmiiksi pitkään tekeilläolleen ristipistotyön. Malli on Le Bonheur des Dames’n Février. Kangas on 30 ct pellavaa, ja työhön tulee tuhottomasti yhden langan yli pisteltäviä risti- ja petit point -pistoja. Kahden langan yli pistellään vain ylärivin hedelmät ja keskiosan orvokit. Runsaasti solmupistojakin on… Viimeistelin työn pieneksi seinävaantteeksi. Violetissa viimeistelykankaassa on pikkuruisia naamionkuvia (Phantom of the Opera -sarjan kangasta). Kiinnitin työhön metalliset riipukset, viuhkan ja naamion, kun semmoiset aiheenmukaiset koristukset sattuivat varastosta löytymään. Ripustin on muuten peräisin mieheni tekemästä kynttilälyhdystä:
Työn pistelty osuus:
Huom. kiehkurat, joilla viuhka on kuvioitu sekä kankaan pikku naamiot:
Pistellyn viuhkan pikkupikkupistot…
Ja naamiohuvia:
Neulan lisäksi on tullut ihan vähän heiluteltua puikkojakin. Neuloin taannoin limensävyinen kevätjakun. Lanka Novitan Nalle Taika, ohje http://www.garnstudio.com/lang/fi/visoppskrift.php?d_nr=112&d_id=12&lang=fi
Pussukat ovat nyt täynnä keskeneräisiä ristipistotöitä, kun tammikuun ristipistohassutuksessakin tuli niitä aloitettu 15 kpl. Poimitaan sieltä vihreitä energiasävyjä, yksi WIPeistäni (Work in Progress 😉 ), DMC:n Tiger Pool. Neljännes on pisteltynä:
Niin kovin pitkä aika on kulunut viimekertaisesta blogipäivityksestäni, että taisi vielä tämäkin valmiiksi pistelty työ olla esittelemättä näillä sivuilla. Kyseessä on The Way to Happiness – SAL (Stitch-A-Long), malli Jardin Privé, kangas Polstitches 32ct evenweave, langat Nina’s Threads.
Välillä jotain pientä pistelyä. Kokonaan (risti)pistelty synttärikortti 18-vuotiaalle Lontoo-fanille. Kuva-aiheet poimin englantilaisista pistelylehdistä:
Aivan upea tuo iso pistely! Uskomattoman tarkkaa työtä. Ja todella hienosti olet yhdistänyt aiheeseen kuuluvat kankaat viimeistelyssäsi.
Kivoja muutkin työsi. Ihailen aina noita sinun neuleitasi, minä saan aikaiseksi korkeintaan sukkaparin kokoisia;).
Mielettömän upeita töita kaikki.
Mukavaa viikonloppua sinulle.
Ihania töitä taas kerran. Varsinkin tiikeri.
Huikean ison työn teit tuon ranskalaisen samplerin kanssa ja upeita noista Mimosan oksista tuli solmupistokukkasilla pisteltyinä 🙂 Jälleen Outimaisen täydellinen viimeistely.
Ihania pisteltyjä ja viimeisteltyjä töitä taas täällä! Ja voi mite upea tuo neule! Mullakin on muutama lyhdyn ripustin jemmassa tuolla, aika ihana kiva idea käyttää niitä ristipistojen viimestelyssä.